Martyna Lewandowska oraz Kamil Kulik wygrywają zawody Sprint Triathlon Gdynia!

Dodane przez lukasz - sob., 08/06/2022 - 17:34
Kamil Kulik oraz Martyna Lewandowska okazali się najlepsi podczas sobotniej rywalizacji na dystansie sprinterskim. W zawodach Sprint Triathlon Gdynia towarzyszących Enea IRONMAN Gdynia, wystartowało w sumie blisko 700 osób. W tym gronie byli, między innymi, olimpijczycy Paweł Korzeniowski oraz Paweł Januszewski. Charytatywna idea przyświecała zaś startowi popularnego aktora, Tomasza Karolaka.

Sprint Triathlon Gdynia to wymarzony dystans dla fanów szybkiego ścigania lub osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z triathlonem. Uczestnicy mają do pokonania 750 etapu pływackiego, 20 km kolarskiego oraz 5 km biegu. Najszybszym zawodnikiem tegorocznej edycji zawodów okazał się Kamil Kulik, który wbiegł na metę po 59 minutach i 12 sekundach.

Kamil Kulik, zwycięzca Sprint Triathlon Gdynia
Jestem bardzo zadowolony, udało się fajnie wystartować. Tydzień temu startowałem w Mistrzostwach Polski także tego czasu na odpoczynek nie było za wiele, ale to ważne zawody, bo w moim rodzinnym mieście. Płynęło się w miarę dobrze, pogoda była dość łaskawa, nie było fal. Na pierwszej pętli etapu rowerowego udało się dogonić Kubę Maliszewskiego, kolegę z którym ostatnio trenowałem. Na drugiej pętli wyszedłem do przodu i udało nie oddać prowadzenia aż do mety.

 

 

Drugie miejsce zajął Jakub Maliszewski z czasem 01:00:59, a trzeci był Tomasz Słupik, który zameldował się na mecie po upływie 01:01:50.

W kategorii kobiet najszybsza okazała się Martyna Lewandowska, która dystans sprinterski pokonała w 01:15:06. Co ciekawe jest to jej debiutancki sezon, a jednymi z pierwszych zawodów w karierze była rywalizacja w ramach Indoor Triathlon Poznań.

Martyna Lewandowska, zwyciężczyni Sprint Triathlon Gdynia
Jestem bardzo zaskoczona, nie spodziewałam się zwycięstwa. Dopiero 1,5 roku temu zaczęłam uczyć się pływać. Ten etap był dla mnie wielką zagadką i bardzo się go obawiałam. Cały czas to do mnie nie dociera. Nie wiem nawet jak przebiegała rywalizacja i która wyszłam z wody. Na rowerze jechałam ile fabryka dała, potem był bieg. Jak dotarłam na ostatnią prostą, zobaczyłam duże poruszenie i pomyślałem, że fajnie, że tak żywiołowo kibicują a wtedy okazało się, że te owacje są dla mnie, bo jestem pierwsza.

 

 

Na drugim miejscu uplasowała się Emilia Graban z czasem 01:16:41, a trzecia była Dominika Stypułkowska (01:17:00).

Zawody Sprint Triathlon Gdynia ukończyli również wybitni polscy sportowcy, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, pływak Paweł Korzeniewski oraz płotkach Paweł Januszewski, który kilka tygodni temu zadebiutował w triathlonie podczas Citi Handlowy 5150 Warsaw.

Paweł Januszewski
Rewelacja, ciągle odkrywam uroki łączenia trzech dyscyplin, czyli pływania, jazdy na rowerze oraz biegania, to jest zajebiste! To jest przyjemność, rozglądam, bawię się, a przy okazji rywalizuję. Dziś w końcu nie dałem się wyprzedzić na bieganiu, co jest dla mnie sukcesem.

 

 

Paweł Januszewski dotarł na metę w czasie 01:23:50, a Paweł Korzeniowski był o 10 minut szybszy. Na metę, pomimo kontuzji łękotki dotarł również Tomasz Karolak. Popularny aktor, który jest stałym uczestnikiem triathlonowych zawodów w Gdyni, tym razem rywalizował w szczytnym celu, na rzecz dzieci będących pod opieką hospicjum „Bursztynowa Przystań”.

Tomasz Karolak
Firma „Nowalijka” zaproponowała mi udział w takim wyzwaniu, by promować triathlon, a przy tej okazji, by ten start miały wymiar charytatywny. Za każdy utracony kilogram „Nowalijka” postanowiła zapłacić 2 tysiące złotych na rzecz gdyńskiego hospicjum dla dzieci. Umówiliśmy się, że schudnę około 10 kilogramów i wydaje mi się, że to się udało, ale za chwilę, podczas ważenia wszystko się okaże. A gdyby „Nowalijka” obiecała, że zapłaci 5 razy więcej, to schudłbym nawet z 50 kilogramów.

 

 

Danego słowa Tomasz Karolak dotrzymał i podczas oficjalnego ważenie okazało się, że udało mu się schudnąć 10 kilogramów, a to oznaczało, że na konto hospicjum mogło trafić 20 tysięcy złotych. Jednak w ostatniej chwili właściciele firmy „Nowalijka” postanowili dołożyć jeszcze dodatkowe 10 tysięcy złotych. Symboliczny czek na kwotę 30 tysięcy złotych trafił więc do rąk przedstawicieli hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań”.

Na dystansie sprintu oprócz rywalizacji indywidualnej, startowały też sztafety, a w tym gronie wyjątkowy kwartet. Maja, Malwina oraz ich tata Łukasz Malaczewski. Zadaniem każdej z tych osób było pokonanie jednego etapu triathlonowej rywalizacji, w tandemie z 13-letnim Aronem Kubajką, cierpiącym na dziecięce porażenie mózgowe. Ostatnie metry dzięki wsparciu rodziny Malaczewskich, Aron pokonał na własnych nogach.

Łukasz Malaczewski
Czułem się dziwnie stojąc na brzegu i patrząc, że to moja córka płynie, a nie ja. Ten moment była dla mnie niezwykle wyjątkowy. Gdynia jest cudownym miejscem i lubimy tutaj przyjeżdżać. Cały czas czekałem na ten start i to były najważniejsze zawody w tym roku. To tu rozpoczęła się moja przygoda, od startów z Jasiem Kmieciem. Rok temu razem z Agnieszką Kubicką ukończyliśmy w tandemie pełen dystans, a teraz pojawiamy się całą rodziną. Ogromne wzruszenie, radość i duma z moich córek, że idą w takim kierunku. Mam nadzieję, że zainspirujemy wiele osób, że będą startować całymi rodzinami i będą aktywizować swoje dzieci.

Pełne wyniki Sprint Triathlon Gdynia można znaleźć TUTAJ.

W niedzielę czeka nas jeszcze więcej emocji triathlonowych, czyli Enea IRONMAN Gdynia oraz wyścig na dystansie „połówki” z udziałem zawodników i zawodniczek PRO. Start pełnego dystansu zaplanowano o godz. 6:00, a IRONMAN 70.3 rozpocznie się o godz. 9:30 na Plaży Miejskiej w Gdyni. Finisz zwycięzcy spodziewany jest około godz. 13:00. Ostatni zawodnik pojawi się na mecie około godz. 22:00.

SPONSOR TYTULARNY

PARTNER GŁÓWNY

SPONSOR OFICJALNY

SPONSORZY

PARTNERZY MEDIALNI